Zacznijmy od tego czym w ogóle jest hoja?
v
v
v
v
WAŻNE !!
Zalecana jest uprawa w ciężkich, stabilnych pojemnikach np. z kamienia czy ceramiki ze względu na ciężar jaki powodują liście hoi podczas swojego wzrostu. W lekkich, niestabilnych doniczkach hoja będzie się przewracała.
Ważne informacje
- W uprawie doniczkowej hoja może zakwitać w ciągu całego roku – najczęściej od przełomu maja i czerwca do późnej jesieni.
- Kwiaty są gwiazdkowate, grube, mięsiste, woskowate, o pięciu białych lub kremowych płatkach, umieszczone na dość długich szypułkach.
- Wewnątrz każdego z nich widoczny jest różowawy lub biały przykoronek.
- Kwiaty zebrane są po kilkanaście sztuk w wiechowate, niemal kuliste kwiatostany, wyrastające z międzywęźli u podstawy liści.
- Są bardzo trwałe – pozostają na roślinie nawet kilka tygodni.
- Wydzielają niezwykle intensywny zapach oraz kleistą rosę miodową, u osób wrażliwych mogą wywoływać bóle głowy lub duszności – dlatego na okres kwitnienia hoję najlepiej przestawić do dużego, rzadziej uczęszczanego pomieszczenia.
Nowe pąki kwiatowe
Rozwijające się pąki
Dojrzałe kwiaty
Hoja różowa najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych, ale nadmiar słońca i bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści (jak to stało się własnie z moją hoją), ich poparzenia i korkowacenie.
Ważną i korzystną cechą hoi (dla nas dla ludzi zabieganych) jest to, że nie wymaga częstego podlewania, jest odporna na braki wody a liście nie wykazują więdnięcia.
Hoję jak każdą roślinę powinno się nawozić ale według mnie nie wszystkie rośliny tego potrzebują a głównie doniczkowe. Uważam że roślina aby przetrwać sama dostosuje się do środowiska i będzie rosnąć mimo braku składników pokarmowych, które byśmy dostarczali z nawozem. Można uznać to za zabieg hartowania roślin czy przystosowywania ich do niekorzystnych warunków środowiska przez (jak ja to mówię) przeprogramowanie. Ważne jest jednak aby roślina miała odpowiednie podłoże. Musi być ono żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne.
ROZMNAŻANIE
Hoję różową można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe zawierające 2–3 pary liści i widoczny zaczątek korzeni przybyszowych.
Jeśli nie wiecie o co chodzi (zapraszam do posta o sadzonkowaniu, który został wstawiony kilkanaście tygodni temu:))
J
Po wycięciu pędów przeznaczonych na sadzonki, uszkodzone łodygi mogą wydzielać sok mleczny, który może podrażniać skórę, dlatego zabieg ten warto wykonywać w rękawiczkach.
J Sadzonki z jedną parą liści mogą przez kilka lat nie wypuszczać młodych pędów.
J Sadzonki ukorzenia się w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.
J Po ukorzenieniu sadzimy po kilka sztuk do jednej doniczki i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze około 25 st.C.
J Do momentu całkowitego ukorzenienia i rozpoczęcia wypuszczania młodych pędów rośliny powinny być podlewane częściej niż zwykle, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.
J Innym sposobem rozmnażania wegetatywnego hoji jest ukorzenianie podkładów. Można to robić w tej samej doniczce, w której rośnie roślina lub w nowej, ustawionej obok niej.
J
J
J
J
J
Odmiany hoi różowej:
- ‘Alba’ – o kwiatach całkowicie białych
- ‘Compacta’ – o muszelkowato powyginanych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
- ‘Compacta Regalis’ –o muszelkowato powyginanych, żółto obrzeżonych lub całkowicie żółtych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
- ‘Exotica’ –o liściach obrzeżonych zielono, barwy cytrynowożółtej
- ‘Tricolor’ –o zielonych liściach a kremowym brzegiem.
Pięknie! Dzięki za iinformację odnośnie sadzenia!
OdpowiedzUsuń